Perşembe, Ekim 29

10. YIL NUTKU

Türk Milleti;
Kurtuluş savaşına başladığımızın onbeşinci yılındayız. Bugün,Cumhuriyetimizin onuncu yılını doldurduğu, en büyük bayramıdır.Kutlu olsun.
Yurtdaşlarım,
Az zamanda çok ve büyük işler yaptık. Bu işlerin en büyüğü, temeli Türk kahramanlığı ve yüksek Türk Kültürü olan, TürkiyeCumhuriyetidir. Buradaki muvaffakiyeti Türk milletinin ve onun değerli ordusunun bir ve beraber olarak, azimkarane yürümesine borçluyuz. Fakat yaptıklarımızı asla kafi göremeyiz çünkü daha çok ve daha büyük işler yapmak mecburiyetinde ve azmindeyiz. Yurdumuzun, dünyanın en mamur ve medeni memleketleri seviyesine çıkaracağız. Milletimizi en geniş refah, vasıta ve kaynaklarına sahip kılacağız. Milli kültürümüzü,muasır medeniyet seviyesinin üstüne çıkaracağız. Bunun için, bizde zaman ölçüsü geçmiş asırların gevşetici zihniyetine göre değil; asrımızın sürat ve hareket mefhumuna göre düşünülmelidir. Geçen zamana nisbetle, daha çok çalışacağız. Daha az zamanda, daha büyük işler başaracağız. Bunda da muvaffak olacağımıza şüphem yoktur. Çünkü Türk milletinin karakteri yüksektir. Türk milleti çalışkandır, Türk milleti zekidir. Çünkü, Türk milleti, milli birlik ve beraberlikle güçlükleri yenmesini bilmiştir. Ve çünkü, Türk milletinin, yürümekte olduğu terakki ve medeniyet yolunda, elinde vekafasında tuttuğu meşale, müspet ilimdir. Şunu da ehemmiyetle tebarüz ettirmeliyim ki, yüksek bir insan cemiyeti olan Türk milletinin tarihi bir vasfı da, güzel sa’natları sevmek ve onda yükselmektir. Bunun içindir ki, milletimizin yüksek karakterini, yorulmaz çalışkanlığını, fıtri zekasını, ilme bağlılığını güzel san’atlara sevgisini, milli birlik duygusunu mütemadiyen ve her türlü vasıta ve tedbirlerle besliyerek inkişaf ettirmek, milli ülkümüzdür. Türk milletine çok yaraşan bu ülkü, onu, bütün beşeriyette hakiki huzurun temini yolunda, kendine düşen medeni vazifeyi yapmakta, muvaffak olacaktır.


Bugün, aynı inan ve kat’iyetle söylüyorum ki, milli ülküye, tam birbütünlükle yürümekte olan Türk milletinin, büyük milletinin, büyükmillet olduğunu bütün medeni alem, az zamanda, bir kere dahatanıyacaktır. Asla şüphem yoktur ki, Türklüğün unutulmuş büyükmedeni vasfı ile, atinin yüksek medeniyet ufkunda, yeni bir güneş gibi doğacaktır.

Türk Milleti;Ebediyete akıp giden her on senede, bu büyük bayramını, daha büyük şereflerle saadetlerle huzur ve refah içinde kutlamanı, gönülden dilerim.
Ne mutlu Türküm diyene.!
Sevgili Atamız,büyük önderimiz nur içinde yat,mekanın cennet olsun.Bize Cumhuriyeti ve özgürlüğü hediye ettin,bize bıraktığın bu emanetin kıymetini ve değerini bilecek.Cumhuriyet ve ilkelerini bilen,vatanına ve milletine sahip çıkacak nesiller yetiştirmeyi Allah bizlere nasip etsin.
Herkesin Cumhuriyet bayramını kutluyorum.

5 yorum:

 1. Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun...

  YanıtlaSil
 2. Ay yıldızlı bayrağımız altında bu harika vatanımızda nice 86 yıllara
  sevgilerimle

  YanıtlaSil
 3. CUMHURİYET BAYRAMIMIZ
  ''NE MUTLU TÜRKÜM ''
  DİYEN HERKESE KUTLU OLSUN.

  YanıtlaSil
 4. Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun,bir 86 yıl daha Cumhuriyet ile yönetilebilmek dileğiyle,sahip çıkalım....sevgiler

  YanıtlaSil
 5. canım benim. minik prensesein iyi olduğuna sevindim sen biraz panik yaptın sanırım . daha çok küçük ama için rahat etmiş ona sevindim.
  canım senin evde çektiğimiz resim vardı ya bana onu göndersen çok sevinirim. benim tüm resimlerim format atıldığında gitti malesef.
  iyi pazarlar öptüm
  NOT: şu kelime doğrulamayı bir kaldırsan gülüm :)))

  YanıtlaSil

Sitemi ziyaret ettiğiniz için teşekkürler,umarım tariflerimle size yardımcı olabilmişimdir.

söke un

söke un